Austra, Future Politics. Wymyślając przyszłość.
W kompozycji Future Politics z 2016 roku elektroniczny zespół Austra z Kanady pod przewodnictwem Katie Stelmanis idzie w wielką politykę i próbuje znaleźć remedium na wszelkie niedomagania kapitalizmu. Nadzieję Austra upatruje w tytułowej polityce przyszłości, czyli w nieskrępowanym przyspieszeniu postępu technologicznego, który doprowadzi do przeobrażenia systemu kapitalistycznego. Postępująca robotyzacja i automatyzacja pracy pozwoli wyeliminować jej konieczność wśród ludzi, a co za tym idzie da ludzkości możliwość pełnego korzystania z życia bez obowiązku nieustannego troszczenia się o źródło dochodu. W postkapitalistycznym społeczeństwie ludzie będą mogli pozwolić sobie na lepszą jakość życia bez konieczności zarabiania na nie, a wszystko to dzięki nowoczesnym technologiom, których umiejętne wykorzystanie w służbie ludziom wyzwoli rasę ludzką z okowów kapitalizmu i przymusu pracy zarobkowej, okradającej nas z wolnego czasu i uniemożliwiającej nam w większości przypadków osobisty rozwój. Kolejna utopia? Być może, zainspirowana jednak współczesną myślą polityczną pod nazwą akceleracjonizmu oraz książką Wymyślając przyszłość. Postkapitalizm i świat bez pracy (Inventing the Future: Postcapitalism and a World Without Work) z 2015 roku. Sam temat polityki przyszłości może być dla niektórych ciężkostrawny, inni uznają cały pomysł za conajmniej dyskusyjny, wszyscy jednak powinni zgodnie przyznać, że piosenka Future Politics Austry to chwytający za ucho i zachęcający do tańca singiel, który poważną treść opakowuje w zgrabną synth-popową formę, a teledysk do utworu mówi do nas więcej obrazem niż niejedno opasłe tomiszcze jest w stanie wyrazić słowem.
Zespół Austra założyła w 2009 roku w Toronto Katie Stelmanis, kanadyjska autorka piosenek, wokalistka i producentka o łotewskich korzeniach. Co ciekawe, sama nazwa zespołu to drugie imię artystki i jednocześnie nazwa bogini światła w łotewskiej mitologii. Skład zespołu ulegał licznym zmianom na przestrzeni lat i tylko Katie Stelmanis jest tak naprawdę stałym elementem Austry, jej mózgiem i spiritus movens tej elektronicznej formacji, która specjalizuje się w różnych mariażach elektroniki z synth-popem, art popem, muzyką house, new wave i dark wave. Formacja wydała dotychczas cztery studyjne albumy, z których debiutanckie wydawnictwo Feel It Break z 2011 roku skończyło w maju 2021 r. równe 10 lat (płyta nominowana była także do prestiżowej Polaris Music Prize, najważniejszej muzycznej nagrody w Kanadzie). W 2013 roku ukazała się płyta Olympia, a w styczniu 2017 r. wyszedł album Future Politics, który jako drugi singiel promował właśnie tytułowy utwór. Ostatni opublikowany przez zespół krążek to wydany w maju 2020 roku HiRUDiN.
Album Future Politics powstawał w Montrealu i w Mexico City, gdzie przebywała i pracowała Katie Stelmanis, autorka wszystkich kompozycji na płycie. Zainspirowana Manifestem Akceleracjonistycznym i monografią Wymyślając przyszłość. Postkapitalizm i świat bez pracy autorstwa Nicka Srnicka i Alexa Williamsa, Katie Stelmanis nagrała całą zaangażowaną politycznie płytę, ale nadała jej tak przystępną i chwytliwą elektroniczno-taneczną formę, że albumu słucha się z prawdziwą przyjemnością, jednocześnie wręcz wyrywając się do tańca. Utopia, pierwszy singiel z płyty, to osobista opowieść Katie Stelmanis o jej rodzinnym Toronto, mieście, które w ostatnich latach przeszło prawdziwą urbanistyczną rewolucję, do tego stopnia, że liderka Austry już go właściwie nie poznaje. Rozbudowane, pełne przeszklonych wieżowców centra i przedmieścia rozbiły i zniszczyły wcześniejszą zabudowę miasta, unicestwiając przy okazji lokalne kulturowe i kulturalne ogniska. Ta specyficzna gentryfikacja i modernizacja Toronto to jedna z konsekwencji galopującego kapitalizmu, o którym traktuje centralna dla całego albumu tytułowa kompozycja Future Politics. Z lakonicznego tekstu piosenki nie poznamy szczegółowo teorii współczesnych akceleracjonistów, postulujących świat bez pracy i bezwarunkowy dochód podstawowy dla każdego człowieka. Generowanie dóbr i usług to według akceleracjonizmu zadanie nowoczesnych technologii, które mają w polityce przyszłości całkowicie wyręczyć ludzkość i zapewnić jej całej (a nie tylko garstce właścicieli i udziałowców) zrównoważony dobrobyt. W ten sposób największe technologiczne osiągnięcia kapitalizmu pozwolą na jego całkowite przeorientowanie i wyzwolenie się ludzkości z jego kluczowych schematów. Postkapitalizm to nie komunizm, to świat bez pracy, w którym ludzie realizują się kreatywnie i mają wreszcie na to wystarczająco dużo czasu, a technologie są po to, by im ten osobisty rozwój umożliwić i zapewnić jednocześnie przyzwoity dochód. W teledysku do Future Politics Austra roztacza przed nami właśnie taką wizję przyszłości bez pracy, w której ludzie nie będą spędzali długich godzin zamknięci w więzieniach przeszklonych biurowców, nie będą drenować planety z reszty cennych surowców naturalnych, nie będą wreszcie bezmyślnie niszczyć własnego środowiska naturalnego i siebie wraz z nim. Jeśli to tylko muzyczna utopia, to jest to piękna utopia, pełna tańca i elektronicznych dźwięków przyszłości.
Użyteczne linki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Austra_(band)
https://www.youtube.com/c/Austrafyi/featured
https://open.spotify.com/artist/1o43SzzuLoyOxqThmp7s0g
http://www.facebook.com/austraofficial
http://www.twitter.com/austratalks
http://www.instagram.com/austraaa
Komentarze
Prześlij komentarz